74. výročie oslobodenia obce
IMG_20190408_134538V pondelok 8. apríla 2019 sme si v obci Popudinské Močidľany pripomenuli 74. výročie oslobodenia obce (vtedy dvoch samostatných obcí Popudiny a Močidľany) Sovietskou armádou. Tomuto významnému dňu sme venovali tichú spomienku a pamiatku sme si uctili položením venčeka a zapálením sviece pri pamätnej tabuli inštalovanej na budove obecného úradu. Ako sa píše v Pamätnej knihe obce, už začiatkom apríla roku 1945 prechádzali Popudinami Nemci ustupujúci pred frontom - "Prišiel apríl. Deň čo deň prechádzalo cez dedinu nemecké vojsko šialenou rýchlosťou späť do Ríše. Autami, peši, kto ako vedel. I osemnásťroční boli starcami. Nebolo viac chuti bojovať". Vstup Červenej armády do obce sa uskutočnil v noci z 8. na 9. apríla 1945 od Viešťanských vinohradov. Ráno o 6-tej hodine už boli prví vojaci priamo v obci. Nasledujúce dva dni sa ešte zvádzali mínometné boje, pričom zahynuli aj dvaja civilisti z obce, ktorých zasiahla črepina grantátu, a to Ján Caletka a Florián Caletka. Pri oslobodzovaní obce zahynulo 6 Rusov a 5 Nemcov. Spomeňme si v tieto dni na všetky obete vojny a robme všetko pre to, aby sa nikdy podobný vojnový konflikt neuskutočnil.
 
Obecný hlásnik č. 1/2019
 
1. Hasičský ples
DSC_0652_3

V sobotu 9.2.2019 sa v miestnom kultúrnom dome konal historicky 1. ročník Hasičského plesu a ako už z názvu vyplýva organizátorom plesu bol miestny zbor dobrovoľných hasičov. DHZ Popudinské Močidľany sa na organizáciu plesu inšpiroval v družobnej obce Ratíškovice, kde tamojší hasiči s úspechom usporiadajú plesy už dlhé roky. Práve po minuloročnom hasičskom plese v Ratíškoviciach, ktorého sa aj naši hasiči zúčastnili v hojnom počte sa zrodila myšlienka  usporiadať ples aj u nás. Zároveň padlo rozhodnutie pozvať k nám muzikantov, ktorí zatiaľ v našej obci nevystupovali a ponúknuť tak milovníkom dychovky niečo nové. O zábavu na plese sa teda starala Dechová hudba LEGRÚTI, ktorá má svoje sídlo vo Velkých Bílovicách a je známa predovšetkým na Podluží, hoci majú medzi sebou členov aj z našej strany hraníc. Šestnásť členná dechová hudba, ktorú dopĺňal ešte profesionálny zvukár a vystupuje tradične v krojoch typických pre región Slovácka. Ples sa začínal o 19.00 hodine a zahájenia sa zhostili predseda DHZ Popudinské Močidľany Vladimír Smaženka veliteľ zboru Michal Horváth, ktorí hostí spoločne privítali a oboznámili z organizáciou plesu. Od 21.00 hodiny až do konca plesu bol pre hosťov plesu pripravený bohatý catering. U švédskych stolov, ktoré boli neustále dopĺňané  si každý návštevník vybral podľa svojej chuti či už pečené kolená a bravčové mäsá, smažené kurčatá, rôzne prílohy, šaláty, ovocie, obložené misy, chlebíčky a suši,  ale aj dezerty zákusky, koláčky, pagáčky či kávu. Samozrejmosťou bola aj bohatá tombola, do ktorej prispeli sponzori krásnymi cenami a prvú cenu chladničku s mrazničkou venovali do tomboly sami hasiči. Pre hostí bol pripravený aj foto kútik, kde si každý kto mal záujem mohol dať na pamiatku spraviť fotografiu.  Celý ples sa niesol v dobrej nálade o čom svedčí aj spoločná fotografia domácich hasičov a ich  kamarátov hasičov z Ratíškovíc, ktorí ich prišli na ich prvý ples podporiť. Koniec plesu bol o štvrtej hodine ráno a hoci aj muzikanti mali spočiatku večera trochu obavy, ako  vydržia od siedmej do štvrtej rána hrať, keďže na Morave zvyknú plesy končiť aj o dve hodiny skôr, nakoniec si veľmi pochvaľovali skvelú atmosféru aj hostí plesu, ktorí počas celého večera a noci zapĺňali tanečný parket a výborne sa bavili. Môžeme teda s radosťou skonštatovať že 1. ročník Hasičského plesu v Popudinských Močidľanoch sa vydaril a tešíme sa na Vás nabudúce.      

 
Koniec fašiangu 2019
FB_IMG_15518056527483968V sobotu 2.3.2019 sa aj v našej obci, ako v mnohých obciach a mestách kresťanských krajín, konalo ukončenie fašiangu spojeného s pochovávaním basy. Oficiálne fašiang končí o polnoci 5.3.2019, ale posledná sobota pred "popolcovou stredou" je pre tento druh slávnosti už dlhodobo zaužívaným termínom. Mladí fašiangári začali svoju púť po obci už ráno o desiatej hodine odchodom od kultúrneho domu. Následne za sprievodu muzikantov obchodli celú dedinu, preoblečení do pestrých masiek ale aj našich krásnych krojov. V neskorých poobedných hodinách sa rozišli do domovov, aby sa pripravili na pokračovanie slávnosti v kultúrnom dome. Zábava s domácou hudobnou skupinou Lego začala večer o ôsmej hodine a o hodinu už všetci netrpezlivo očakávali príchod smútočného sprievodu, aby odprevadil "nebožku basu" do hrobu. Samozrejme nesmelo chýbať ani tradičné delenie kravy s terfnými poznámkami na občanov obce, ktorí v minulom roku prežili zaujímavosť hodnú zveršovania. A pretože ide v prvom rade o srandu, nikto sa na poznámky neurazil. Veselá zábava pokračovala až do ranných hodín. Basa je teda riadne s muzikou pochovaná a my všetci začíname 40 dňový pôst.
 
« ZačiatokPredch12345678910ĎalejKoniec »

Stránka 1 z 11

Vyrobil CBsoft, s.r.o. Powered by Joomla CMS!